17 października, 2017

Strasburg - serce pojednanej Europy.THE BIRTHDAY MASSACRE - 'One'

Lata świetlne temu zawitałam w Paryżu
Poniekąd zapamiętałam go jako naburmuszony tygiel, po którym oprowadzał nas szczupły przewodnik snując przydługawe bajania o gotyckich kościołach. W około pańcie w futrach i kapelusikach, żwawo rozprawiające nad porcelanowymi filiżankami z kawą. I niebotycznie pochmurne niebo. 
Gdybym wówczas zahaczyła o Strasburg na pewno dołączyłby, obok Paryża, na Czarną Listę.
Bowiem od zawsze funkcjonował w mojej wyobraźni wyłącznie jako bastion fasadowej praworządności.  
Na całe szczęście odwiedziłam go dopiero teraz.
Choć tak na prawdę mieliśmy okazję polizać ;) tylko ułamek sztrasburskich wykwintności.
Zbyt mało czasu, za dużo deszczu (znowu ;-)).


Ale już do rzeczy:
jest to miasto żwawe, pstrokate i dynamiczne. 
Położone na Renie; dosłownie, bo wzdłuż i wszerz przepływają wodne nurty poprzecinane licznymi kanałami.
Po francusku zwane Strasbourg, po niemiecku - Straßburg.

W przeszłości nosiło przydomek "Miasta tysiąca kościołów" i służyło za naczelną scenę toczonych sporów zbrojnych - teraz stanowi stolicę Alzacji oraz symbol jedności, otwartości.
Założone w 12 roku p.n.e. było i osadą celtycką, i częścią składową państwa Franków; miało też epizod niemiecki.
Oficjalnie do Francji zostało przyłączone przez Ludwika XIV w roku 1681:Swój wielogodzinny marsz rozpoczęliśmy przed południem.
Cel ? Obadać wszystko ;).
Ale że obadać wszystkiego niepodobna, w pierwszej kolejności udaliśmy się na najbardziej osławioną eliptyczną Wyspę Grande Île z historyczną dzielnicą Petite France oraz Place Kléber
Całą tę spuściznę w roku 1988 wpisano na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Na wyspie obejrzeliśmy krocie wypieszczonych, ponad stuletnich zabudowań o szachulcowych elewacjach (w okresie letnim ponoć cudownie ukwieconych pelargoniami):

To właśnie tutaj działał Gutenberg z Moguncji, twórca przemysłowej metody druku. 
Dzięki niemu w drugiej połowie 15 wieku pojawiły się pierwsze wydawnictwa:Dziwaczna fontanna z wykorzystaniem pozostałości muru z cegły pruskiej:

Sztuka to jeszcze czy już antysztuka ?...Niestety w pewnym momencie zbłądziliśmy zapuszczając się w uliczki pełne ekskluzywnych butików. Niestety, bo parę kwadransów minęło zanim ponownie trafiliśmy na uprzednio obrany tor:Marka, dla której sto lat temu ;) pracowałam:Ach wystawy, wystawy... nagromadzenie przekoloryzowanych historyjek:Z uwagi na niespokojną sytuację migracyjną i zagrożenia atakami terrorystycznymi, w państwie od 2015' utrzymywany jest stan wyjątkowy :-/:Place de la Cathédrale czyli Plac Katedralny.
Najznamienitszy jego zabytek to oczywiście rzymskokatolicka Cathédrale Notre-Dame
świątynia z dwunawowym transeptem i półkolistą absydą, wykonana z różowego piaskowca (rozpoczęcie budowy przez Erwina von Steinbacha szacuje się na r. 1176, zaś zakończenie na 1439). Katedra słynie z niezwykle wyrafinowanej, koronkowej fasady gotyckiej - mimo iż pierwotnie zaczęto nadawać jej smaku romańskiego. 
Wieża kościelna przez ponad 2 stulecia uchodziła za najwyższą w świecie. 
Na wys. 66 metrów znajduje się platforma widokowa, na jaką dotrzemy pokonując 300 stopni:

Jak już nadmieniłam, po upadku kraju w 1940 metropolię przyłączono do Rzeszy i poddano zakrojonej na szeroką skalę germanizacji (z tego tytułu po dziś dzień nazwy ulic podawane są w dwóch językach). 
Elementem sporu stała się również bazylika, w jakiej Niemcy pragnęli uczynić swoiste sanktuarium narodowego socjalizmu:

Wnętrze ma 103 m długości oraz 41 szerokości.
Najstarszym elementem jest Krypta pod Prezbiterium.
Moją uwagę najbardziej przykuły freski, witraże, prospekt organowy, ambona z XV wieku, jak również Filar Aniołów (Piler des Anges) i osiemnastometrowy Zegar Astronomiczny, skonstruowany wiek później:Następny Kościół - Sant Pierre le Jeune:Mosty, bardzo dużo mostów:Na Placu Uniwersyteckim tj Place de l'Université wznosi się naczelny gmach Uniwersytetu Palais Universitaire. 
Utrzymany w pięknym stylu architektury wilhelmińskiego okresu Strasburga (1884) początkowo pełnił rolę Protestanckiej Szkoły Humanistycznej

W jego zasięgu mieści się Muzeum szczycące się obszerną kolekcją ptaków, uczelniany Ogród Botaniczny oraz Obserwatorium:Jak na Ambasadę Rosyjską przystało-> carska dostojność i obowiązkowa obecność kutych bram ze złotymi detalami:W jednym z parków:Odgruzowywane po nalotach alianckich miasto stopniowo stawało się symbolem pojednania francusko-niemieckiego oraz jednoczenia kontynentu.
Dlatego właśnie tu usytuowano Europejski Trybunał Praw Człowieka, Radę Europy, a także Parlament Europejski.

Dzielnica z tymi instytucjami zlokalizowana jest 3 km od Rynku głównego, a ściślej - przy skrzyżowaniu kanału łączącego Ren z Marną (Canal de la Marne au Rhin):

Szklany budynek siedziby Rady znany jako Palais de l'Europe, zaprojektowany przez Henry'ego Bernarda w 1977 roku:

Z kolei na przeciwległym brzegu butnie pręży szyję kolisty Parlement, w którym odbywają się posiedzenia plenarne:A tymczasem tętniące życie w centrum z wolna zmierzcha...

Godzina powrotu.
Zatem gdzie się znajdujemy ? 
Rzecz jasna, w okolicy najistotniejszego węzła komunikacyjnego czyli przy oszklonym Dworcu Kolejowym:

1 komentarz:

WSTAW KOMENTARZ: