15 stycznia, 2013

Operacja POŁUDNIE.
Bielszczanin, pasjonat i miłośnik militariów - łączy hobby trochę odbiegające od podróżowania - Rafał Bier. 

Aczkolwiek, że lubię bywać wszędzie, gdzie dzieją się ciekawe rzeczy, zapraszam na cykl historycznie nacechowany i opatrzony dyletanckim komentarzem tzn największy pokaz militariów w PL organizowany corocznie w Bielsku-Białej. Jego twórcą jest właśnie Bier.


Historię powstania swoich zbiorów autor datuje na rok 1988. Jednak jego fascynacja bronią zrodziła się dużo, dużo wcześniej, a swoje odzwierciedlenie miała w modelach czołgów i wozów pancernych. 
Jak pisze na swym oficjalnym blogu: "Moi starzy znajomi śmieją się, że pasja pozostała ta sama tylko skala modeli zmieniła się z 1:72 na 1:1".

Rafał pierwszy Międzynarodowy Zlot pod kryptonimem 'Operacja JELEŚNIA' zorganizował w 2001 roku. Tytuł wziął się z punktu docelowego imprezy. Ponieważ w tym czasie na południowych terenach panowała powódź, przejazd do Jeleśni został odwołany. Dodatkowy problem stworzył zerwany most i tak pierwsza część odbyła się w iście bojowych warunkach. 
Następną imprezą w 2002 roku była 'Operacja RUDY' na cześć uruchomienia czołgu T-34, który miał być jej gwiazdą, ale z powodów technicznych stało się to niemożliwe. Pałeczkę przejął Tank-Crash /tj połączenie samochodu z czołgiem\ stając się absolutnym hitem. 

 
W 2003' odbyła się 'Operacja POŁUDNIE' i owo nazewnictwo figuruje po dziś dzień: 
Poligon festiwalu stanowi obszar Błoni

W programie między innymi - > otwarcie dioram dla przybyłych, przejazd kolumny eksponującej pojazdy ciężkie oraz sprzęty wojskowe, rekonstrukcje historyczne, pokazy sprawnościowe tudzież zawody paintball'owe:

 Z kolei niżej kilka migawek z parady, jaka odbyła się dobę później czyli Zlotu Kolekcjonerów Starych Samochodów z bazą pod bielskim Ratuszem:

 
- "Co ja paczam, i tak się nie zmieszczę" ;P:

I my na popołudniowej kawie ;):

A może udało mi się kogoś namówić na zawitanie w B-B ? Ktoś miałby ochotę zobaczyć nadchodzące edycje ? ;-]
Oprócz widowisk nagrodą będą nadspodziewanie wspaniałe pejzaże pobliskich gór. I oczywiście moje miłe towarzystwo ;-).