15 listopada, 2013

Krzyż na Hrobaczej Łące.

 Rowerowa przejażdżka pod...

... Krzyż na Hrobaczej Łące:


Polanka, na jaką Was grzecz(sz)nie zwiodłam ;<), nazywana bywa też Izydorowską Polaną.
Zajmuje południowy stok Beskidu Małego i właśnie ona jest tu najbardziej wartą podjęcia trudu 828-metrowej wspinaczki !

Wedle Przyrodników to obręb zaiste ciekawy, ale i w pewnym sensie kontrowersyjny. 

Dla potrzeb nadania mu rytu zacytuję Radosława Trusia
(Przewodnik "Beskid Mały", Oficyna "Rewasz"):
Z łąki rozciąga się piękna panorama na Jezioro Międzybrodzkie, podnoszący się za nim Żar z widocznym zbiornikiem Elektrowni, Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę. W kierunku płd., za Doliną Żarnówki Dużej widać poprzeczny Nowy Świat, a za nim cały masyw Czupla - od Suchego Wierchu po Magurkę. W tle natomiast Beskid Śląski ze Skrzycznem oraz Klimczokiem

Od siebie dodam, że na dalszym planie przeuroczej 'makiety' można podziwiać królową Beskidów - Babią Górę, a przy dobrej widoczności także garb Pilska i Tatry Zachodnie.

Z kolei ze szczytu rozgląda się 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia z roku 2002; konstrukcję zwieńcza Platforma Widokowa, a po zmroku czarująco oświetla reflektor.
U dołu - głaz z wyrytym napisem "Stat cruź dm volvitur orbis", co oznacza, że "Krzyż stoi tak długo, jak kręci się świat".

Ostatnią atrakcją, choć dla niektórych dosyć wątpliwą, jawi się Dom Turystyczno-Rekolekcyjny czyli takie wyrwane z rzeczywistości Schronisko.
Rzekomo po dziś dzień brak tam prądu i telefonu... rzekomo, bo osobiście nie sprawdzałam włączników będąc zbyt zafrapowana tym, co działo się dookoła ;->: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WSTAW KOMENTARZ: