04 stycznia, 2014

Last Minute in Parva Cracovia.


Pora wrześniowo-południowa, w samochodzie ragge'owe tony "Ściany" nadawanej przez krośnieńskie Radio ESKA.
Lepki żar utrudnia oddychanie i wzmaga kłęby burzowych chmur. 
Lada moment lunie siarczystym deszczem, ale na szczęście nie teraz -> teraz rozglądam się za Parkingiem, ażeby zdążyć wyłapać co piękniejsze skrytki Krosna
Stosunkowo uśpionego zważywszy na liczbę zakwaterowanych w nim studentów.
W końcu znajduję odpowiednią miejscówkę; wysiadam, niedbale wrzucam kluczyki do torebki i... otwieram szerzej oczy... 
Wow ! Miejscowość doznała zupełnej metamorfozy, wypiękniała od lat, kiedy przyjeżdżałam tu na Ferie do Chrzestnej nim wyemigrowała na daleki Zachód.

Zresztą już wcześniej określano ją mianem Parva Cracovia /to znaczy Małym Krakowem/ dlatego, że jej Centrum z renesansowymi Sukiennicami kojarzyło się z krakowskim Starym Miastem.


Po dzisiaj urzeka średniowiecznymi kościołami oraz zabytkowymi kamieniczkami w przeważającej mierze usytuowanymi na Rynku, który wznosi się na 277 metrów w stosunku do poziomu morza:
Odmalowane Podcienie od strony północnej:

 
Trójkondygnacyjna barokowa Dzwonnica (17 w.) z blaszanym hełmem przy Kościele Farnym
Zawieszony weń Dzwon Urban w dolnym obwodzie ma 490 m:Fara chowa piękne dwukopułowe Mauzoleum Rodziny Portiusów ryciny włoskiego architekta Vincenza Petroni, gdzie na ścianach wiszą ich portrety, natomiast szczątki spoczywają w niedostępnym Grobowcu pod posadzką.
Dobrze przy okazji zobaczyć wybitną rzeźbę gotycką pt Grupa Pasji na belce tęczowej, wykonaną w warsztacie krakowskim około 1420 r.
I Prezbiterium, w którym znajdują się Stalle Mansjonarskie z ok. 1600 r. zdobione malowidłami ze scenami biblijnymi.
Ponad to -> dziesięć 17-wiecznych ołtarzyków bocznych wykonanych przez krośnieńskich snycerzy; cynowa Chrzcielnica w Kaplicy Św. Wojciecha wsparta na trzech leżących lwach [1634] tudzież malarskie personifikacje cnót kardynalnych (wstrzemięźliwości, roztropności i męstwa) oraz cnót teologalnych (miłości, nadziei & wiary).Dostojny Hotel ORBIS:

 


+ Fontanna wabiąca różnej maści (i narodowości ;)) ptaki:A nade mną coraz bardziej stalowo...I z tej przyczyny zwiększam prędkość - - - > czas na osławione Muzeum Szkła.

Huty Szkła "Krosno S.A." od roku 1923 są producentem szkła sodowego. 
Niestety niegdysiejszy lider rynku światowego w szklarskiej branży, obecnie znajduje się w upadłości likwidacyjnej:Obręb dawnego, socjalistycznego Dworca PKS wita przyjezdnych dużo bardziej uroczyście i kolorowo:

Wracając na Parking dostrzegam jeszcze niebagatelne acz bawiące mnie ostrzeżenie, które jednak wartałoby wziąść sobie do serca ;):... po czym wsiadam do auta i ustawiam Nawigację na Rzeszów, o jakim w zaplanowanych postach...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WSTAW KOMENTARZ: